Pieczenie wieprzowych żeberek z puree ziemniaczano-groszkowym
Składniki
Instrukcje
Mięso oczyszczamy, odblanżujemy i każdy kawałek przekrawamy na pół, a następnie jeszcze na płasko na pół, ale tym razem całkowicie nie przekrawamy (powstanie nam wtedy taka "buźka"), solimy, pieprzymy i posypujemy suszonym czosnkiem. Możemy od razu szybko obsmażyć ze wszystkich stron na smalcu lub, jak ja, umieścić na noc w chłodzie do marynowania (marynowane mięso jest po prostu według mnie o poziom wyższe, smaczniejsze, delikatniejsze).
Podsmażone kawałki układamy do naczynia żaroodpornego, a do sosu wrzucamy cebulę i czosnek, podsmażamy, dodajemy mieloną paprykę, miód, a następnie zalewamy wywarem. Pozwalamy od spodu odparować, po prostu wszystko przyklejone ładnie łyżką od dna zeskrobujemy, dokładnie mieszamy, tą mieszanką zalewamy mięso w naczyniu i wlewamy piwo. Nieprzepuszczalnie zamykamy pokrywką lub możemy jeszcze pomóc sobie folią aluminiową i pieczemy w piekarniku w temperaturze 150 stopni przez około 2,5 do 3 godzin, po prostu aż mięso będzie idealnie miękkie, w razie potrzeby podlewamy wywarem.
Groszek gotujemy na miękko w osolonej wodzie i odcedzamy, część wywaru zostawiamy na rozwodnienie. Część groszku zawsze odkładam na bok i mieszam aż do gotowego puree, ładnie to potem wygląda na talerzu. Resztę przechodzimy w garnku blenderem i przykrywamy pokrywką, aby nam nie wystygło.
Ziemniaki obieramy i kroimy na mniejsze kawałki, zalewamy wodą (ja polewam już wrzącą), dodajemy sól i klasycznie gotujemy na miękko. Odcedzamy i tłuczkiem do ziemniaków ładnie rozgniatamy, dodajemy puree groszkowe, suszony czosnek i masło, dokładnie mieszamy, w razie potrzeby rozwadniamy wywarem do pożądanej konsystencji i na koniec wsypujemy odłożony ugotowany groszek i tylko lekko mieszamy.