Kurczaki udka z szynką, wędzonym serem i ziemniakami z sosem tatarskim
Składniki
Instrukcje
Kurczaki udka oczyszczamy, lekko rozbijamy z obu stron, solimy i pieprzymy (użyłam klasycznej przyprawy do grilla i trochę suszonego czosnku). Mięso z obu stron smażymy na patelni, układamy na blaszce, kładziemy plasterki szynki i posypujemy startym wędzonym serem. Wkładam na kilka minut do piekarnika pod grill. Wytopiony tłuszcz na patelni zagęszczamy mąką, skrapiamy sosem sojowym i zalewamy odrobiną wody. Od dna ładnie mieszamy i zostawiamy do odparowania, uzyskując w ten sposób trochę dobrego sosu do mięsa.
Ziemniaki
1 kg ziemniaków (najlepiej typ 'A', jeśli mają zdrową skórkę, nie obieramy), 4 łyżki sosu tatarskiego, 2 łyżki oleju, 2 łyżeczki mielonej słodkiej papryki (dałam wędzoną), 1/2 łyżeczki mielonego czarnego pieprzu, 1 łyżeczka soli. Ziemniaki myjemy, kroimy na ćwiartki lub szóstki (w zależności od wielkości), wkładamy do miski, zalewamy zimną wodą i zostawiamy na 'moczenie' przez około 10 minut. Następnie ziemniaki odcedzamy i osuszamy w ściereczce. W misce mieszamy sos tatarski, olej, mieloną paprykę, mielony czarny pieprz i sól, a do tej mieszanki wsypujemy ziemniaki. Ręką dokładnie mieszamy i układamy pojedynczo na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia, stroną krojoną do góry. Pieczemy przez około 40 minut w 180 stopniach.