Sladkosti

Domácí medovník

80 min
Střední
15 porce
(3.6 / 5 z 5 hlasů)
Příprava 80 min
Náročnost Střední
Počet porcí 15
Zobrazení 6777x
Author
Dóra Varga

16 receptů


Postup přípravy

1

Den před pečením uvaříme plechovku kondenzovaného mléka. Já to dělám tak, že ji ponořím do hrnce s vodou a vařím 2 hodiny nebo 1 hodinu v papířáku. Vznikne tak karamelizované mléko. Nikdy ji neotvírám, když je ještě teplá, hrozí nebezpečenství popálení. Vždy ho nechávám uzavřený vychladnout do druhého dne.

2

V den pečení vyšlehám krém z másla, cukru, vejce, medu a smetany v kovové míse nad parou. Trvá to přibližně 5 minut. V jiné míse smíchám mouku se sodou bikarbonou a přidám teplý krém - vznikne polotuhé těsto. Přikryji ho a nechám 5 až 10 minut odpočívat a tuhnout. Nedávám do ledničky!

3

Těsto rozdělím na 5 stejných částí a na papíru na pečení vyválím placku tlustou 2-3 mm a vykrojím z ní kruh s průměrem asi 20-22 cm. Těsto se může podsypat moukou a pokud je velmi tenké, nechám ho déle odpočívat. Zbytky těsta nevyhazuji, ale na závěr je upeču a použiji na posypku.

4

Troubu předehřívám na 180 °C. Každé vykrojené kolečko těsta i s papírem přenesu na plech a peču asi 4 minuty. Po upečení je nechám vychladnout na papíře, potom se s nimi lépe manipuluje. Takto peču všechny pláty.

5

Připravím krém. Smíchám všechny přísady na krém (karamelizované mléko, ořechy, máslo) a šlehám, dokud nevznikne krém. Při míchání ho nenechávám příliš stuhnout, protože potom se krém těžko rozetře a táhne vrchní část těsta dolů. Krém rozdělím na 5 částí tak, abych měla stejné množství v každé vrstvě a aby mi zbylo dost na potření celého koláče.

6

Smíchám přísady na sirup a zlehka jím potřu spodní vrstvu perníkového koláče (asi 20 ml sirupu na každou vrstvu), navrstvím krém a před přiložením další vrstvy koláče ji potřu rumovým sirupem na spodní a po přiložení na vrchní straně. Sirup dodá tortě vlhkost a vláčnost a plátky se pěkně spojí s krémem. Pokud je nedostatečně nasycený, perník bude tvrdší a suchší.

7

Takto jsem položila 5 upečených plátků na sebe. Krém se někdy při natírání odlepí od těsta, ale to nevadí. Vytahujené kousky natřu krémem. Celý koláč a boky potřeme pátinou krému. Nakonec nasekáme 30 g vlašských ořechů a 50 g upečených zbytků z plechu a posypeme jimi boky a vrch koláče. Nechám v lednici do druhého dne. Doporučuji, je to opravdu chutné!

Komentáře a postřehy (0)

No comments yet. Be the first to share your opinion!